Librado Ureta, Organizer of APO Philippines

Librado Ureta, Organizer of APO Philippines

Bado was born on March 18,1905 at a small town in Kalibo, Aklan. He was orphaned at an early age but because of his strong will, his dedication, his hard work and his insatiable thirst for learning, he turned life’s difficulties into unequaled accomplishments. He graduated valedictorian of his high school class then went on to earn Associates in Arts and Bachelor’s degrees from the UP and the Union Theological Seminary. He went on to pick up Masters degrees in English and Education from the FEU and University of Buffalo in New York.

He has Doctorate degrees in Education, Philosophy and Student Personnel Administration from the Centro Escolar University in Manila, Southwestern University in Tucson, AZ and Columbia University in New York City respectively. With all his accolades, he chose to serve in the academe as Professor in Psychology and Guidance and Professional Lecturer in different colleges and universities in the Philippines. His work brought him to Trinity College, Silliman University, lloilo University, Baguio Colleges Foundation, Cebu Normal College and Collegio de San Jose Recoletos in Cebu.

While a graduate student at the Far Eastern University, he organized and founded the First chapter of the APO on March 2, 1950. He served in the National Executive Board in various capacities including First National President. He was again elected National President in 1969, the position he held until 1979. Bado served the NEB for a total of 29 years and was conferred the title of National President Emeritus from 1979 until his passing on January 22, 1991.

Here’s to you, father of APO-Philippines.




DATE AND PLACE OF BIRTH: March 18, 1905, Kalibo, Aklan, Philippines
MIGRATED TO THE U.S.A.: January 13, 1977
DATE OF DEATH: January 22, 1991 (died of natural causes at the age of 86)
PLACE OF BURIAL: Forest Lawn Memorial Parks–Sunnyside, 1500 East San Antonio Drive, Long Beach, California 90807
SPOUSE: Aurelia “Mama” Cruz Ureta of Lingayen, Pangasinan, Philippines (November 28,1904-January 6, 1982)
EDUCATION: Graduate, Philippine Normal College, a teachers’ school
DATE OF MARRIAGE: July 4, 1931


  • Rebecca U. de Alba, Nurses’ Aide (March 21, 1932-March 30, 1988)
  • Walter Bill C. Ureta, Radio Engineer (April 17, 1933-November 7, 1974)
  • Evelyn Rose U. Monteclaro, Nurse (January 23, 1935)
  • Nancy Ruth C. Ureta, Nurse (November 8, 1936)
  • Helen Grace U. Danao, Management Staff (May 28, 1940)
  • Elma Lynne U. Paalam, Social Worker (May 6, 1943)



  • Post Doctoral Studies in Student Personnel Administration, Columbia University, New York City, New York
  • Doctor of Philosophy (Ph.D. in Psychology), Southwestern University, Tucson, Arizona
  • Doctor of Education (Ed.D. in Administration), Centro Escolar University, Manila
  • Master of Education (Ed.M. in Guidance and Psychology), University of Buffalo, Buffalo, New York, under the Fulbright Scholarship
  • Master of Arts (M.A. in English), Far Eastern University, Manila
  • Bachelor of Philosophy (Ph.B. in Social Sciences), Union Theological Seminary, Manila
  • Associate in Arts (Pre-Medicine), University of the Philippines, Manila


Other Studies

  • Scout Executives Course, Boy Scouts of the Philippines, Los Banos, Laguna
  • Executive Development Course, Young Men’s Christian Association of the Philippines, Manila
  • Reserve Officers’ Training School, Philippine Army, Baguio City
  • Public Relations Course, School of Social Work, Philippine Women’s University, Manila
  • Personnel Management Course, Ateneo University, Padre Faura, Manila
  • Supervisory and Management Course, Industrial Management Center, Manila



  •  Guidance Director and Professor of Psychology and Guidance, Trinity College, Quezon City, for 12 years until retirement
  • Professor of Psychology, Guidance, and Humanities, Silliman University, Dumaguete City
  • Professor of Psychology and Guidance as well as Professorial Lecturer, Iloilo University, Iloilo City; Baguio Colleges Foundation, Baguio City; Cebu Normal College and Colegio de Recoletos, Cebu City
  • Director of Records, National Council, Boy Scouts of the Philippines, Manila
  • Scout Executive, Bacolod City Boy Scouts Council and Cebu Provincial Boy Scouts Council
  • Regional Secretary, YMCA Laguna, Quezon and Batangas provinces
  • Administrative and Executive Officer, Elks Cerebral Palsy Project, Inc., Manila
  • Captain, U.S. Armed Forces in the Far East (Philippine Army), World War II
  • First Lieutenant, Ordnance Department, U.S. Army
  • National Coordinator, U.S. Veterans and Pensioners Association of the Philippines
  • Probation Officer, Department of Social Welfare, Manila


Alpha Phi Omega

  • Organizer, Alpha Chapter, Far Eastern University, Alpha Phi Omega Fraternity (1947, formalized on March 2, 1950)
  • National President, Alpha Phi Omega Fraternity of the Philippines (1950-53)
  • Organizing Advisor, Gamma Chapter, Silliman University, Dumaguete City (October 5, 1953)
  • Incorporator, Alpha Phi Omega Fraternity (Philippines), Incorporated, International Service Fraternity and Sorority (October 21, 1953)
  • Member, National Executive Board, Alpha Phi Omega (Philippines), Inc. (1955-56)
  • National Historian, Alpha Phi Omega Philippines (1959-60)
  • National First Vice-President, Alpha Phi Omega Philippines (1961-62)
  • National Second Vice-President, Alpha Phi Omega Philippines (1963-65)
  • Organizing Advisor, Alpha Alpha Chapter, Trinity College, Quezon City (December 15, 1965)
  • National First Vice-President, Alpha Phi Omega Philippines (1966-68)
  • National President, Alpha Phi Omega Philippines (1969-79)
  • National President Emeritus, Alpha Phi Omega International Philippines Incorporated Service Fraternity and Sorority (1979 until his death on January 22, 1991)
  • Head of the Philippine Delegation in the U.S.A., Alpha Phi Omega National Convention, Los Angeles, California (1980)
  • Organizing Director and Advisor, Alpha Phi Omega (Philippines) Alumni Association of Southern California (February 7, 1981)
  • Head of the Philippine Delegation from the U.S.A., Alpha Phi Omega National Convention, Mt. Makiling, Los Banos, Laguna (1985)
  • Head of the Philippine Delegation in the U.S.A., Alpha Phi Omega National Convention, Houston, Texas (1986)


Other Organizations

  • Philippine Fulbright Scholar Association, Life Member, Manila
  • Free and Accepted Masons, Manila-Mt. Lebanon #1
  • The American Legion, Member and Second Vice-Commander, Post 29, Baguio City; Member, Manila Post No. 464, Los Angeles, California
  • National Eagle Scouts Association, Member, U.S.A.
  • United Filipino-American Association, Member, Los Angeles, California
  • United Filipino-American Services Organization, Member, Wilmington, California
  • Benevolent and Protective Order of Elks, Member, Lodge 888, Long Beach, California
  • Military Order of the World Wars, Member, Long Beach, California
  • Far Eastern University Graduate Students Association, President, Manila
  • Graduate Students Association of Centro Escolar University, President, Manila
  • International Students Association of the University of Buffalo, President, Buffalo, New York