NATIONAL EXECUTIVE COUNCIL DY 2007-2009

National PresidentMagleo V. Adriano (Eta’69)
National Executive Vice PresidentAmelito Cruz (Gamma Epsilon’83)
National Executive DirectorLuis Claudio Garcia (Eta’76)
Vice President for Alumni AffairsPorfirio Elmer Reyes (Gamma Epsilon’88)
Vice President for Fraternity AffairsIsmael Pelayo (Alpha Eta’03)
Vice President for Sorority AffairsAlma Sheilla Liquigan (Omicron’01)
REGIONAL DIRECTORS
National Capital Administrative Region (NCAR)Wenefredo Abordo (Alpha Nu’81)
Northern Luzon Administrative Region (NLAR)Rizaldy Cueto (Epsilon Chi’97)
Southern Luzon Administrative Region (SLAR)Ricardo Israel Somera (Lambda’81)
Northwestern Visayas Administrative Region (NWVAR)Jimmy Patino (Epsilon Delta’78)
Southeastern Visayas Administrative Region (SEVAR)Richard Edmel San Luis (Iota Sigma’89)
Northwestern Mindanao Administrative Region (NWMAR)James P. Verduguez (Epsilon Upsilon’91)
Southeastern Mindanao Administrative Region (SEMAR)Renato Villafuerte (Eta Kappa’75)
Administrative Region North America (ARNA)Lester Arevalo (Eta’72)
Admnistrative Region of Asia and the Pacific (ARAP)Yolanda Gacho (Beta’69)
Administrative Region of Middle East (ARME)Rodolfo Yap (Beta Upsilon’75)
Administrative Region of Europe (ARE)Melanie Collick (Phi’72)

NATIONAL BOARD OF DIRECTORS DY 2007-2009

ChairmanEdgar DLC Llarena (Eta Theta ’84)
Vice ChairmanOctavio J. Traya, Jr (Alpha Omicron ’69)
National PresidentMagleo V. Adriano (Eta ’69)
Immediate Past PresidentJimmy U. De Castro (Beta ’74)
National Executive DirectorLuis Claudio Garcia (Eta ’76)
Director for Alumni AffairsBartolome T. Pagaduan (Alpha Tau ’73)
Director for Fraternity AffairsOscar M. Lopez, Jr. (Pi ’05)
Director for Sorority AffairsRheachar Uriarte (Zeta Omega ’02)
Regional Representative (NCAR)Ricky Domini Curato (Alpha ’94)
Regional Representative (NLAR)Roel Fernandez (Alpha Gamma ’03)
Regional Representative (SLAR)Felix Sayago (Eta Theta ’89)
Regional Representative (NWVAR)Ike Edjan (Gamma ’80)
Regional Representative (SEVAR)Tiburcio Morales (Xi ’89)
Regional Representative (SEMAR)Romeo Manaopanao (Beta Phi ’77)
Regional Representative (ARNA)Arturo Libot (Delta ’69)
Regional Representative (ARE)Albina Juanitez (Beta ’74)
Regional Representative (ARAP)Lina Inductivo (Epsilon ’70)

SUPREME ADJUDICATORY COUNCIL DY 2003-2010

Adjudicator-GeneralLuis A. Paredes (Eta’75)
Associate Adjudicator-General (NLAR)Jesus B. Bueno, Jr. (Gamma Psi’75)
Associate Adjudicator-General (SLAR)Alvin M. Exconde (Pi’76)
Associate Adjudicator-General (NCAR)Jeffrey John L. Zarate (Gamma Kappa’85)
Associate Adjudicator-General (SEVAR)Albert Claude L. Evangelio (Gamma’64)
Associate Adjudicator-General (NWVAR)Ronald H. Exmundo (Eta’79)
Associate Adjudicator-General (SEMAR)Jose Mannuel P. Tan (Gamma’68) +
Associate Adjudicator-General (NWMAR)Tocod B. Macaraya, Jr. (Beta Upsilon’73)
Associate Adjudicator-General (ARNA)Juan Pablo A. Paredes (Eta’73)

CONSTITUTIONAL COMMISSIONS DY 2003-2010

Chairman, Commission on ElectionJose L. Bautista, Jr. (Alpha Delta’75)
Chairman, Commission on ScoutingRodolfo Tamani (Alpha Eta’67)
Chairman, Commission on MembershipConstantino T. Lopez, Jr. (Beta Chi’73)
Chairman, Commission on AuditSalvador Maniquez (Alpha Eta ’66)
Chairman, Commission on Ways and MeansJose T. Arce, Jr. (Gamma Epsilon’73)
Chairman, Commission on Internal RelationsFelix Marinas (Eta’73)
Chairman, Council of EldersMelchizedek Y. Maquiso Ph. D. (Gamma’62)
APPOINTED OFFICER
Presidential Assistant for Legal AffairsCarlos Mayorico Caliwara (Alpha’76)