BOARD OF TRUSTEES

National PresidentRoel E. Fernandez;  Alpha Gamma 2003
National Executive Vice President Marcelino S. Ferry; Epsilon Omicron 2002
Vice President for Alumni Lauro Gerald L. Hernandez; Psi 1993
Vice President for FraternityChristian S. Canlas; Nu Pi 2009
Vice President for SororityReiniel Antonett B. Solleza; Eta Theta 2013
REGIONAL DIRECTORS
National Capital Administrative Region (NCAR)Irene S. Sibayan; Psi 1989
Northern Luzon Administrative Region (NLAR)Marcelino S. Ferry,  Epsilon Omicron 2002
Southern Luzon Administrative Region (SLAR)Antonio B. Chavez,  Delta Pi 1978
Northwestern Visayas Administrative Region (NWVAR)Cirilo Antonio S. Oligo, Gamma Phi 1977
Southeastern Visayas Administrative Region (SEVAR)Adel dP. Bautista, Zeta Omega 1991
Northwestern Mindanao Administrative Region (NWMAR)Roy G. Garbonera, Nu Eta 2011
Southeastern Mindanao Administrative Region (SEMARRoger P. Pialago, Theta Beta 1993
Administrative Region of North America (ARNA)Daniel A. Razon, Nu 1967
Administrative Region of Asia and the Pacific (ARAP)Ramon S. Dela Cruz, Gamma Eta 1986
Administrative Region of the Middle East (ARME)Surafah A. Campiao, Iota 1975
Administrative Region of Europe (ARE)Albert C. Punzalan, Gamma Psi 1981
Minviluz U. Guadania-Payumo, Epsilon Beta 1977

BOARD OF DIRECTORS

ChairChristopher H. Jordan;  Gamma Omicron 1979
Vice ChairHercules A. Umali; Lambda 1980
Director for Alumni AffairsJesus B. Bueno Jr.; Gamma Psi 1975
Director for Fraternity Affairs Arthur John S. Gatpolintan; Alpha Beta 2013
Director for Sorority AffairsNur Jannah Fatima L. Harrid; Beta Psi 2013
REGIONAL REPRESENTATIVES
NCAR
NLAR
SLAR
NWVAR
SEVAR
NWMAR
SEMAR
ARNA

ARAP

ARME
ARE
PERMANENT REPRESENTATIVES to the BOD
ARNABrenda M. Casino-Soriano, Alpha 1987
ARAPArmando P. Padilla; Eta 1974
ARMEPatrocinio F. Raz, Iota 1969
AREAlbina O. Ferrer-Juanitez, Beta 1974

Non-Voting Members of NEC and BOD

National Executive DirectorReinald  D. Relova; Gamma Xi 1981
Immediate Past National President Luis A. Paredes; Eta 1975
SUPREME ADJUDICATORY COUNCIL
2013-2020:

a) Adjudicator-General

Edgardo B. Gayos; Upsilon 1965
b) Associate Adjudicator-GeneralMaria Cielo S. Velasquez-Martinez; Alpha Omicron 1986
c) Associate Adjudicator-GeneralRusty M. Naya; Alpha Gamma 1990
2013-2018:

a) Associate Adjudicator-General

Ombra B. Benaning; Alpha Kappa 1966
b) Associate Adjudicator-General
2013-2016:

a)Associate Adjudicator-General

b) Associate Adjudicator-General

2016-2023:

a) Associate Adjudicator-General

b) Associate Adjudicator-General

CONSTITUTIONAL COMMISSIONS

COMMISSION ON MEMBERSHIP (CoMe)
2010-2017:
Chair :1) Edgar DLC. LlarenaMembers :2) Luzviminda F. Fopalan-Lumang
3) Maria Estrellita R. Reyes (2010-2015)
3) Norma S. De Leon (2015-2017/ unexpired term of 2010-2017)2008-2015:
Members :
1) Jose Eugenio B. Illenberger (2010-2013 – unexpired term of 2008-2015)
1) Alma Sheilla T. Liquigan (2013-2015 – unexpired term of 2008-2015)
2) James Cesar L. Makasiar (2010-2015 – unexpired term of 2008-2015)2013-2020:
Members :1) Amer B. Pimping
2) Zarah S. Alunday-Escueta2015-2022:
Members :1) Alma Sheilla T. Liquigan
2) Felix S. Sayago
COMMISSION ON ELECTIONS (COMELEC)
2013-2020:

Chair :

1) Juanito V. Ravanzo, Jr.

Members :

2) Eddie Z. Foo
3) Haidar Cyril B. Meneses

2011-2018:
Members :

1) Vernard V. Quijano
2) Thomas John T. Que, Jr.

2009-2016:
Members :

1) Jose Armand C. Arevalo
2) Joselito J. Vibandor

20016-2023:

Members :

COMMISSION ON SCOUTING (COS)
2010-2017:

Chair Emeritus   :

Rodolfo B. Tamani, Jr.

Chair                      :

1) Jose Antonio L. Dimaano

Members            :

2) Jorge C. Reyes (2010-2015)

2) Carlos F. Tamayo (2016-2017 : unexpired term of 2010-2017)

3) Celia N. Galdoze-Valdez (2010-2015)

3) Rogen B. Espura (2016-2017 : unexpired term of 2010-2017)

2013-2020:

Members            :

1) Joey E. Recimilla

2) Robert R. Licerio (2014-2020 – unexpired term)

2015-2022:

Members:

1) John M. Tenchavez

2) Amado Victor U. Saguinsin

COMMISSION ON AUDIT (COA)
2010-2017:

Chair :

1) Salvador S. Maniquez (2010-2012)
1) vacant (2012-2017 – unexpired term)
Members :

2) Dino B. Camba
3) Virgilio SL. Yorobe

2008-2015:
Members :

1) Rhoneil A. Reyes
2) vacant/expired

2006-2013 :

Members :

1) vacant/expired
2) vacant/expired

2013-2020:
Members :

1) vacant
2) vacant

2015-2022:

Members :

1) vacant

2) vacant

COMMISSION ON WAYS AND MEANS (CWM)
2010-2017:

Chair :

1) Jose Ricardo L. Bautista

Members            :

2) Alfredo M. Del Rosario, Jr.

3) Genevieve DLC. Gandia

2010-2015:

Members            :

1) Richard F. Agbayani

2) Emmanuel V. Cendana

2013-2020:

Members            :

1) Bartolome T. Pagaduan

2) vacant

2015-2022:

Members :

1) vacant

2) vacant

COMMISSION ON INTERNATIONAL RELATIONS (CIR)
2010-2017:

Chair :

1) Lester T. Arevalo

Members :

2) Emilio S. Gonzales
3) Russell R. Familar

2015-2022:

Members :

1) vacant

2) vacant

2013-2020:

Members :

1) vacant

2) vacant

COUNCIL ON ELDERS
Chair :

National President Emeritus Dr. Francisco P. Brosas, Jr.

Members :

All Past National Presidents