NATIONAL OFFICERS DY 2015-2017

NATIONAL EXECUTIVE COUNCIL

National President Luis A. Paredes; Eta 1975
National Executive Vice President Roel E. Fernandez;  Alpha Gamma 2003
Vice President for Alumni Affairs Eustaquio C. Garcia, Jr., Xi 1971
Vice President for Fraternity Affairs Joseph Louis P. Parungao; Epsilon Omicron 2010
Vice President for Sorority Affairs Reiniel Antonett B. Solleza, Eta Theta 2013
REGIONAL DIRECTORS
National Capital Administrative Region (NCAR) Irene S. Sibayan; Psi 1989
Northern Luzon Administrative Region (NLAR) Marcelino S. Ferry,  Epsilon Omicron 2002
Southern Luzon Administrative Region (SLAR) Antonio B. Chavez,  Delta Pi 1978
Northwestern Visayas Administrative Region (NWVAR) Cirilo Antonio S. Oligo, Gamma Phi 1977
Southeastern Visayas Administrative Region (SEVAR) Adel dP. Bautista, Zeta Omega 1991
Northwestern Mindanao Administrative Region (NWMAR) Roy G. Garbonera, Nu Eta 2011
Southeastern Mindanao Administrative Region (SEMAR Roger P. Pialago, Theta Beta 1993
Administrative Region of North America (ARNA) Daniel A. Razon, Nu 1967
Administrative Region of Asia and the Pacific (ARAP) Ramon S. Dela Cruz, Gamma Eta 1986
Administrative Region of the Middle East (ARME) Surafah A. Campiao, Iota 1975
Administrative Region of Europe (ARE) Albert C. Punzalan, Gamma Psi 1981
Minviluz U. Guadania-Payumo, Epsilon Beta 1977

BOARD OF DIRECTORS

Chair Jaime G. Patino, Epsilon Delta 1978
Vice Chair Rowinner G. Bautista, Eta 2000
National President Luis A. Paredes, Eta 1975
Director for Alumni Affairs Wenefredo P. Abordo; Alpha Nu 1981
Director for Fraternity Affairs Chrisjohn A. Bautista; Alpha Upsilon 2010
Director for Sorority Affairs Gerlyn Therese S. Lizada; Lambda Nu 2009
REGIONAL REPRESENTATIVES
NCAR Romeo A. Bison, Jr.; Gamma Iota 1986
NLAR Dominic Jude B. Sugguiyao; Sigma 1983
SLAR Laurel Manuel F. Barte; Chi 1987
NWVAR Fritzgerald H. Fuentes; Iota Upsilon 1993
SEVAR Ehrnest John C. Sanchez; Alpha Upsilon 1996
NWMAR Eufemio M. Tradio; Jr.; Alpha Beta 1966
SEMAR Gerardo C. Erasmo, Lambda Sigma 1987
ARNA

ARAP

Felizardo  P. Jose; Gamma Eta 1986
ARME
ARE  
PERMANENT REPRESENTATIVES to the BOD  
ARNA Brenda M. Casino-Soriano, Alpha 1987
ARAP Armando P. Padilla; Eta 1974
ARME Patrocinio F. Raz, Iota 1969
ARE Albina O. Ferrer-Juanitez, Beta 1974

Non-Voting Members of NEC and BOD

National Executive Director Reinald  D. Relova; Gamma Xi 1981
Immediate Past National President Mamintal T. Taha; Epsilon 1974
SUPREME ADJUDICATORY COUNCIL
2013-2020:

a) Adjudicator-General

Edgardo B. Gayos; Upsilon 1965
b) Associate Adjudicator-General Maria Cielo S. Velasquez-Martinez; Alpha Omicron 1986
c) Associate Adjudicator-General Rusty M. Naya; Alpha Gamma 1990
2013-2018:

a) Associate Adjudicator-General

Ombra B. Benaning; Alpha Kappa 1966
b) Associate Adjudicator-General
2013-2016:

a)Associate Adjudicator-General

b) Associate Adjudicator-General

 

 

2016-2023:

a) Associate Adjudicator-General

b) Associate Adjudicator-General

 

 

 

 

CONSTITUTIONAL COMMISSIONS

COMMISSION ON MEMBERSHIP (CoMe)
2010-2017:
Chair :1) Edgar DLC. LlarenaMembers :2) Luzviminda F. Fopalan-Lumang
3) Maria Estrellita R. Reyes (2010-2015)
3) Norma S. De Leon (2015-2017/ unexpired term of 2010-2017)2008-2015:
Members :
1) Jose Eugenio B. Illenberger (2010-2013 – unexpired term of 2008-2015)
1) Alma Sheilla T. Liquigan (2013-2015 – unexpired term of 2008-2015)
2) James Cesar L. Makasiar (2010-2015 – unexpired term of 2008-2015)2013-2020:
Members :1) Amer B. Pimping
2) Zarah S. Alunday-Escueta

2015-2022:
Members :

1) Alma Sheilla T. Liquigan
2) Felix S. Sayago

COMMISSION ON ELECTIONS (COMELEC)
2013-2020:

Chair :

1) Juanito V. Ravanzo, Jr.

Members :

2) Eddie Z. Foo
3) Haidar Cyril B. Meneses

2011-2018:
Members :

1) Vernard V. Quijano
2) Thomas John T. Que, Jr.

2009-2016:
Members :

1) Jose Armand C. Arevalo
2) Joselito J. Vibandor

20016-2023:

Members :

 

COMMISSION ON SCOUTING (COS)
2010-2017:

Chair Emeritus   :

Rodolfo B. Tamani, Jr.

Chair                      :

1) Jose Antonio L. Dimaano

Members            :

2) Jorge C. Reyes (2010-2015)

2) Carlos F. Tamayo (2016-2017 : unexpired term of 2010-2017)

3) Celia N. Galdoze-Valdez (2010-2015)

3) Rogen B. Espura (2016-2017 : unexpired term of 2010-2017)

2013-2020:

Members            :

1) Joey E. Recimilla

2) Robert R. Licerio (2014-2020 – unexpired term)

2015-2022:

Members:

1) John M. Tenchavez

2) Amado Victor U. Saguinsin

COMMISSION ON AUDIT (COA)
2010-2017:

Chair :

1) Salvador S. Maniquez (2010-2012)
1) vacant (2012-2017 – unexpired term)
Members :

2) Dino B. Camba
3) Virgilio SL. Yorobe

2008-2015:
Members :

1) Rhoneil A. Reyes
2) vacant/expired

2006-2013 :

Members :

1) vacant/expired
2) vacant/expired

2013-2020:
Members :

1) vacant
2) vacant

2015-2022:

Members :

1) vacant

2) vacant

COMMISSION ON WAYS AND MEANS (CWM)
2010-2017:

Chair :

1) Jose Ricardo L. Bautista

Members            :

2) Alfredo M. Del Rosario, Jr.

3) Genevieve DLC. Gandia

2010-2015:

Members            :

1) Richard F. Agbayani

2) Emmanuel V. Cendana

2013-2020:

Members            :

1) Bartolome T. Pagaduan

2) vacant

2015-2022:

Members :

1) vacant

2) vacant

COMMISSION ON INTERNATIONAL RELATIONS (CIR)
2010-2017:

Chair :

1) Lester T. Arevalo

Members :

2) Emilio S. Gonzales
3) Russell R. Familar

2015-2022:

Members :

1) vacant

2) vacant

2013-2020:

Members :

1) vacant

2) vacant

COUNCIL ON ELDERS
Chair :

National President Emeritus Dr. Francisco P. Brosas, Jr.

Members :

All Past National Presidents